Dermaroller Nedir?

Dermaroller, silindirik bir tamburun üzerine dizilmiş son derece ince, özel olarak hazırlanmış 192 adet çelik iğneden oluşur. İğnelerin simetrisi, yapıldığı meteryal, silindirin üzerinde kalan ve deriye girecek olan kısmın derinliği, iğne sayısı önemli kriterlerdir.

Doğru kriterlerle hazırlanmış, klinik olarak test edilmiş, CE Belgeli ilk ve "orjinal" ürün Dermaroller'dır. 2000'li yılların başından bu yana yaygın olarak kullanılan son derece etkin bir medikal alettir.

Cilt üzerinde değişik endikasyonlara yönelik topikal ürünlerin Dermaroller ile kombine kullanılarak deriye geçişinin arttırılması Dermaterapi olarak adlandırılır.

Dermaroller Nasıl Uygulanır?

Dermaroller'ın ince iğneleri cilde çok hafif uygulamada dahi kolayca batar. Uygulama sırasında Dermaroller'ın çok hafif bastırılması (yaklaşık 250 gr.) yeterli olur.

Dermaroller'ın medikal kullanım amacı ile geliştirilen modelleri tek kullanım için tasarlanmış ve steril paketlerde sunulan ürünlerdir.

Uygulama Adımları:

  • Uygulama öncesi lokal anestetik ile bölgenin uyuşturulması ve ardından antiseptik bir solüsyon ile temizlenmesi önerilir.
  • Hedef bölge yıldız şeklinde en az 4 en çok 10 kez taranmalıdır. Böylece 1cm2'de 250-400 mikrokanal açılmış olur. Dermaroller kullanımı sırasında peteşi (son derece hafif kanama) oluşuncaya dek uygulama yapılması önerilir.
  • Uygulama bittikten sonra cilt, yine antiseptik solüsyon veya serum fizyolojik ile temizlenir.
  • Eğer Dermaroller sonrası bir topikal preparat kullanılacak ise 15 dakika içerisinde cilde masaj ile yedirilmelidir. Mikrokanallar genellikle 15 dakikaya kadar hızla kapanır. Bu sürede topikal ürünlerin uygulanması önerilmektedir.
  • Dermaroller sonrası oluşabilecek eritemi (kızakılık) ve yanma hissini azaltmak için buzdolabında soğutulmuş Dermaheal Yüz Maskeleri (anti-aging ve leke için) yüze 20dk. uygulanabilir. Maskelere emdirilmiş büyüme faktörleri ve biomimetik peptidler Dermaroller'ın etkisinin daha da artmasına yol açar.
  • Uygulamanın hemen ardında cilde nemlendirici ve tamiri hızlandırıcı bir topikal krem kullanılır. Uygulama gün içinde yapıldı ise tercihen güneş koruyucu kullanılması önerilir.
  • Genellikle oluşan eritem birkaç saat içinde azalarak normale döner.
  • Eğer Dermaroller tek başına bir tedavi olarak kullanılacak ise, uygulamadan 4-6 hafta sonra ciltteki gelişim değerlendirilmeli ve gerekli olur ise yeniden Dermaroller uygulanmalıdır.
  • Transdermal geçişin arttırılması için kullanılıyor ise haftada 1 seans Dermaroller ile Dermaterapi yapılabilir.

Dermaroller İle Cilt Geçirgenliğinin Arttırılması

Dermaterapi; büyüme faktörü, biomimetik peptid ve kök hücre ekstresi içeren topikal ürünlerinin Dermaroller adı verilen bir alet ile cilde uygulanması işlemdir.

Dermaroller; üzerinde 192 adet 0,2mm veya 0,5 mm iğneler olan bir tibbi alettir (medical device-CE). Dermaroller cilde uygulandığında silindirik tamburun üzerinde yer alan mikro iğneler cilt üzerinde mikrokanallar açar. Bu kanallar deri altına açılan bir tür geçitler gibi düşünülebilir.

Dermaroller ile her bölgede ortalama olarak yanda görüldüğü gibi 6-10 kez yıldız şeklinde uygulama yapılır. Aynı bölgeden defalarca geçildiğinde 1cm2'de yaklaşık 250-300 adet mikrokanal açılır. Bu mikrokanalların açılması sırasında genellikle kanama söz konusu olmaz.

Mikrokanallar yaklaşık 20 dakika içinde herhangi bir iz bırakmaksızın derinin kendi elastikiyeti ile kendiliğinden kapanır. Bir başka açıdan bakılır ise 20 dakika boyunca deri altına açık olan 1000'lerce kapı elde edilmiş olur.

Dermaterapi işte bu mikrokanalların içlerinden derinin alt tabakalarına doğru büyüme faktörü, biomimetik peptid ve kök hücre ekstresi içeren ürünlerinin gönderilmesi işlemidir. Enjeksiyondan farklı olarak Dermaterapi, derinin üst bölgelerinde, kozmetik formüllerin en çok ihtiyaç duyulduğu bölgelere gerekli aktif içeriklerin yüksek yoğunlukta gönderilmesi mümkün olur.

Dermaroller ile yapılan çalışmalarda kozmetik bir ürünün, Dermaroller'ın açtığı mikrokanallardan gönderildiklerinde normal bir uygulamaya göre 200 kat daha fazla cilde geçiş sağladıkları gözlenmiştir. Dermaterapi yöntemi ile kozmetik formüller cilde çok daha fazla nüfuz etmekte ve daha homojen bir şekilde deriye etki göstermektedir.

Dermaterapi'nin bir başka faydası da Dermaroller'ın kendi etkisinden kaynaklanmaktadır. Dermaroller'ın açmış olduğu mikrokanallar deri tarafından sanki yara gibi algılanır. Ancak ortamda aslında yara olarak görülebilecek bir durum olmasa dahi deri kendi içinde bir tamir mekanizmasını başlatır. Bu mekanizmanın en önemli fonksiyonlarından biri deri içinde yine büyüme faktörlerinin salgılanması nedeni ile kollajen, hyalüronik asid, elastin fibriller gibi yapıların sentezlenmesidir. Ortamda gerçek anlamda bir yara olmaması nedeni ile üretilen tüm bu maddeler cilde anti-aging etki sağlar. İnce çizgi ve kırışlıklıkların azaldığı, yanık ve akne skarlarının hafiflediğini görmek mümkün olur.

Art's Est

Sanatın estetikle buluştuğu nokta, Art's Est'e hoş geldiniz.