Hiperpigmentasyon Nedir?

Hiperpigmentasyon işaretleri sık sık yara izi şeklinde yanlış olarak adlandırılır.

Bununla birlikte, skar yada yara izi terimi akne tarafından oluşan derideki derin girintileri anlamak için kullanılır. Hiperpigmentasyon belirtisi ise akne kaybolduktan sonra cilt üzerinde kalan sola, kahverengi, kırmızı ya da mor işaretlerdir.

Bunlar genellikle yaklaşık altı ay sonra kendi kendine solar ancak aşağıdaki adımlarda özetlenen kremler ve bazı tedaviler kullanılarak süreç hızlandırılabilir.

Akne Nedir?

Halk arasında sivilce olarak adlandırılan deri hastalığının tıptaki adı; "akne vulgaris"tir. İlk kez 19. yüzyılın başlangıcında bir hastalık olarak tanımlanan akne; ciddi bir sağlık tehdidi olmamasına rağmen; lezyonların sıklıkla, vücudun görünen bölgelerine yerleşmesi nedeniyle depresyon, sosyal fobi gibi psikiyatrik sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle hastalığa dikkatli bir yaklaşım gerekmektedir.

Kıl folikülüne yerleşmiş kabarıklıklar, komedonlar (siyah noktalar), şiddetli olgularda yangısal olabilen kabarıklıklar, içi iltihaplı lezyonlar, nodüller ve kistler akne belirtileri arasındadır. Akne vulgarise bağlı belirtiler en çok, deride yağ bezlerinin yoğun olduğu yüz, gövde üst bölümü ve sırtta ortaya çıkar.

Hiperpigmentasyon Ve Akne İçin En Keskin Çözüm: Lazer Tedavisi

Hiperpigmentasyon izleri birkaç ay içinde solmazsa, lazer tedavisi düşünülebilir.

Lazer tedavisi cildin yeniden oluşmasına destek verir. Bu şekilde herhangi bir iz yada hiperpigmentasyonun renkli yamaları ortadan kaldırılabilmektedir. Lazer, aynı zamanda atropik izleri de doldurmak için kolajen üretimini artırabilir.

Hiperpigmentasyonu tamamen yok etmek için 3 seans gerektirir. Ancak sonuçlar hızlı, etkili ve kalıcıdır.

İzmir’deki güzellik noktamızda siz de hiperpigmentasyon ve akne sorununuzu tedavi etmek stiyorsanız, bize ulaşınız.

Art's Est

Sanatın estetikle buluştuğu nokta, Art's Est'e hoş geldiniz.