Vücutta Oluşan Renk Bozuklukların (Melasmanın) tedavisi için genellikle renk açıcı ajanlar ve kimyasal peeling önerilmektedir. Hangi tedavi uygulanırsa uygulansın mutlaka yüksek koruma faktörlü güneş koruyucular bu tedaviye eklenmelidir. Etkinin arttırılması için hem UVA hem de UVB ye karşı koruyucu ajanlar içeren ürünlerin kullanılması gerekmektedir. Güneşten korumayı arttırmak için geniş kenarlı şapkalar ve şemsiye gibi ek önlemler de alınmalıdır.

Renk açıcı olarak genellikle hidrokinon, azeleik asit, tretinoin ve kojik asit kullanılmaktadır. Bu ajanların kombine kullanımı ile başarı şansı artabilmektedir. Kimyasal peeling- renk açıcı ajanlara yanıt vermeyen orta veya şiddetli melasması olan hastalarda yapılabilecek bir işlemdir. Derinin kontrollü olarak soyulmasını tarif eden bu işlemde genellike meyve asitleri kullanılmaktadır.

Ciltte yara oluşturmaz ancak kızarıklık ve hafif soyulma görülmektedir. Nadir olarak hassas ciltlerde ödem oluşturabilir. Genelde %85-90 oranında bir yanıt 2-4 hafta içinde alınmaktadır.

İzmir’deki güzellik noktamızda siz de çatlaklarınızı gidermek istiyorsanız, bize ulaşınız.

Art's Est

Sanatın estetikle buluştuğu nokta, Art's Est'e hoş geldiniz.